firin_rzt

Rozette Patisserie

Her gün, sabahın ilk saatleri ile birlikte tatlı bir telaş başlar. Önlükler, boneler, maskeler, kolluk ve eldivenler kuşanılır. Unlar elenir, çikolatalar eritilir, kremalar çırpılır.. Meyveler özenle seçilir, yıkanır ve ayıklanır, fırınlar bir dolar, bir boşalır. Büyük bir tesis, büyük bir ekip.. Ama görev de büyük. Yüzlerce noktaya yüzlerce pasta ve tatlı yapılacak, paketlenecek ve sevk edilecek. Soğutuculu araçlar yüklenir ve birbirinden lezzetli pastaların keyfine varacak müşterilerine uzanan yolculuğu başlar.
Her güne bu tutku ve heyecan ile başlayan Rozet Patisserie, 2009 yılında sektörün duayeni Filiz Akın önderliğinde kurulmuştur. Dinamik ve profesyonel kadrosu ile gıda mühendisleri kontrolünde, İzmir Gaziemir’ deki 1200 m2 ‘lik tesisinde, uluslar arası yüksek standartlarda üretim yapmakta; bağımsız veya zincir olan otel, cafe, restoran türü işletme ve kurumlara, yüksek kaliteli ve özenli ürünlerle, butik pastacılık anlayışında çözüm ve hizmet sunmaktadır. Sürekli büyüyen ve Ege Bölgesinde tek ve lider toptan pasta üreticisi olmanın gururunu taşıyan Rozette Patisserie ekibi, ürünlerini Türkiye’nin her noktasındaki bayii ve satış noktalarına güvenle ulaştırmaktadır.
Filiz Akın çizgisi ve deneyimi üzerine kurulu ARGE ekibinin yarattığı birbirinden özel lezzetler, doğal meyvelerin, en kaliteli Belçika çikolatalarının ve yüksek standartlı ithal ham maddelerin bir araya gelmesi ile oluşmakta, hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir.
Her ürününde kalite ve lezzeti ile fark yaratmayı, verdiği hizmet ile çalıştığı seçkin markalara değer katmayı kendine ilke edinen Rozette Patisserie, gücünü tüketicisinin memnuniyetinden ve yüzündeki tebessümden almaktadır.

 

FilizAKIN

Filiz AKIN

1946’da Aydın Nazilli’de doğdu. İzmir Kız Meslek Lisesi ve Olgunlaşma Enstitüsü’nü bitirmesinin ardından çalışma hayatına atıldı. Genç yaştaki çalışmalarında hem sanatsal, hem ticari başarılar yakalayan Filiz Akın, gerçek aşkı olan pastacılık alanında sürekli kendini geliştirdi ve bu birikimin sonucunda, 1989 yılında ilk pastanesi Bravo Patisserie’yi Karşıyaka Bostanlı’da kurdu. 1997 yılında eşini kaybetmesi sonucu çalışma hayatına bir müddet ara vermek istedi ve Bravo Patisserie’yi ve markayı halen başarı ile devam ettiren Nefise Sevgi hanıma devretti. Çok geçmeden çalışma hayatına geri dönen Filiz Akın, uzun yılar boyunca ServSafe standartlarına sahip olarak Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı gıda işletmelerinin yöneticiliğini ve işletmeciliğini yaptı. Bu dönem zarfında verdiği hizmetlerden ötürü sayısız ödüllere layık görüldü.
2009 yılında tekrar iç piyasaya dönme kararı vererek, İzmir Karşıyaka’da Rozette Patisserie’yi ve üretimhanesini kurdu. Kısa zamanda gelişen ve artan toptan üretim talepleri ve genişleyen ekibinden aldığı güç ile Filiz Akın, işletmeyi daha büyük bir platforma taşımaya karar vererek, 2010 sonlarına doğru Rozette Patisserie fabrikasını Gaziemir’de kurdu.
Halen tüm Türkiye’de yüzlerce noktaya hizmet veren, giderek büyüyen ve gelişen Rozette Patisserie, Filiz Akın çizgisi ve başarısıyla çalışmalarına devam etmektedir.